Ako bojovať s opicou? | Mlynoviny
Články 11.12.2019

Ako bojovať s opicou?

Skočíme na pivko? Vybehneme von na jeden? Idem iba s kamosom na chvíľku si sadnúť. Toto sú vety, ktoré asi každý z nás pozná. Práve pár hodín po nich sa neraz budíme a ľutujeme, že sme ich vyslovili. Neskutočná bolesť hlavy, suchoty, problém vôbec vstať z postele. To sú príznaky najväčšieho nepriateľa dobrej žúrky- opice.

Priznajme si to hádam každý šudent tento pocit zažil. Neraz sa stane, že už o pár minút po takomto bolestivom zobudení, musíme bežať na bus či električku a stráviť dlhý deň v škole. Preto je určite dobré poznať pár trikov ako s opicou bojovať prípadne jej predísť. Povedzme si teda pár z nich.

 

Nepiť na lačno!

Jedným zo spôsobou ako opici z časti predísť je sa pred odchodom na párty poriadne najesť. Alkohol  síce obsahuje veľké množstvo kalórii, to však neznamená, že nahradí večeru. Pitie na prázdny žalúdok vedie k rýchlejšej absorpcii alkoholu. Naopak plný žalúdok pomáha znižovať celkový obsah alkoholu v krvi.

 

Najlepšia možnost je kvalitný biely alkohol.

Ďalším dobrým tipom je vyberať si radšej priesvitný alkohol. Tmavý alkohol, či červené víno prispievajú k oveľa vačším nevoľnostiam. Dôvodom sú kongenéry, látky vznikajúce pri kvasení. Tie sa vo väčšom množstve nachádzajú práve v tmavom alkohole a pri ich metabolizme pociťujeme ukrutné bolesti hlavy.

 

Základom je voda!

Čistá pitná voda dokáže zázraky. Práve vypitie aspoň pohára vody pred spaním po príchode zo žúrky vždy pomôže. Keď na to aj zabudneme rannajšie suchoty nás ku kohútiku s istotou privedú. Pomocou vody vyplavíme veľké množstvo toxických látok prijatých pri popíjaní. Dobrou voľbou sú aj málo sýtené minerálky a pokiaľ to žalúdok dovolí aj šumivé tablety.

 

Banán pre opicu.

Počas dehydratácie, ku ktorej po konzumácii alkoholu dochádza stráca telo nielen vodu ale aj minerály, najmä draslík. Preto pomôže mať ráno po ruke potraviny, ktoré ho obsahujú. Asi najjednoduchšie riešenie je banán. Ten obsahuje zvýšené množstvo draslíku a navyše ho náš žalúdok väčšinou dokáže aj takéto náročné ráno spracovať.

 

Kyslík a slnko.

Najhoršie, čo môžeme urobiť je ležať celý deň v izbe plnej alkoholových výparov z nášho dychu. Po vlažnej sprche a samozrejme umytí zubov, nech to okolo idúci prežijú a neopijú sa z nás, sa vydajme na krátku prechádzku. Kyslík pomáha vyháňať toxíny z nášho teľa oveľa rýchlejšie. Takisto táto prechádzka môže zvýšiť produkciu hormónov šťastia endorfínov. A predsa s dobrou náladou sa triezvie lepšie.

 

Vyspite sa z toho.

Pravdupovediac, po spomínaných úkonoch prvej pomoci je ideálne zaliezť znovu do postele a poriadne sa vyspať. Práve spánok je podľa odborníkov na regeneráciu organizmu najlepší a pospať si treba toľko, koľko vaše telo potrebuje.

 

Abstinencia

Určite najúčinejším spôsobom ako bojovať s opicou je nepiť. Avšak občas sa nám stane, že sa predsa na ten pohárik necháme zlákať a vtedy je dobré poznať svoj limit a nie za každú cenu byť frajer a držať tempo s kamarátom. Každý metabolizuje alkohol inak a kamarát možno ráno pokojne vstane do školy a vy budete umierať od bolesti v posteli alebo inom menej pohodlnom mieste. Preto ako hovorí klišé pite s rozumom a mierou.