Chrípka | Mlynoviny
Články 03.11.2019

Chrípka

Takmer každému z nás sa už stalo, že hoci išiel spať zdravý a v pohode, ráno sa prebudil so škriabaním hrdla, bolesťou hlavy, triaškou a s pocitom že ani nevstane z postele. Práve toto sú základné príznakyjednej z najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb-chrípky. Väčšinou v týchto prípadoch siahame po teplomeri, ktorý nám ukáže zvýšenú teplotu, neskôr sa pridáva kašel a bolesť kĺbov a svalov.

 

Tieto komplikácie spôsobuje veľmi rýchlo sa šíriaci infekčný vírus. Spomínané príznaky prichádzajú už do 2 dní od kontaktu s týmto malým nepriateľom. Pokiaľ však ochorenie prebieha bez komplikácii a dodržiavame správnu životosprávu za 3-5 dní sme opäť v plnej kondícii.

 

Povedzme si teda ako sa s touto chorobou vysporiadať. Najdôležitejší je pokoj na lôžku. Ideálne je teda vyhnúť sa účasti na cviku, či prednáške plnej ľudí a to či pre ich a takisto naše dobro. O tom že potom vynecháme aj večernú párty hádam aj škoda písať. Takisto potrebný je príjem adekvátneho množstva tekutín (samozrejme nealko). Na tlmenie bolesti hlavy a tiež zrazenie teploty je vhodné užívať lieky ako Paralen či Ibalgin a pod. Existujú tiež lieky nazývané antivirotiká tie sa však užívajú len vo výnimočných situáciách.

 

Ako však často počúvame oveľa lepšie ako chrípku liečiť je jej predísť. Čím k tomu môžeme prispieť? Neustále sa udržiavať v dobrej fyzickej kondicií, taká hodinka športu denne nikomu nezaškodí. Potrebné je zabrániť prechladnutiu a to vhodným obliekaním a tiež primeraným otužovaním organizmu. Keďže sa chrípka prenáša vzduchom dôležité je časté účinné vetranie miestností najmä v školách a na internátoch. Dôležitá je ohladuplnosť k ostatným, keď teda vieme, že sme chorí snažíme sa kontakto s inými vyhýbať a používať papierové servítky, ktoré vyhodíme a umyjeme si ruky

.

Najefektívnejšou prevenciou chrípky je však očkovanie. To nám vytvára v tele protilátky, ktoré zabraňujú ochoreniu alebo zmierňujú jeho príznaky. Očkovacie vakcíny proti chrípke sa odlišujú od ostatných tým, že sa každý rok menia. Je to spôsobené každoročnou zmenou kmeňov vírusu, nachádzajúcich sa v populácii. Preto je potrebné aby sme sa dali zaočkovať každý rok. Čo je trošku nepohodlné ale určite menej ako týždeň v posteli kašlať a nevládať sa postaviť. My ako študenti na intrákoch patríme v mnohých kritériach medzi rizikové skupiny, ktoré by mali podstúpiť očkovanie.

Poblémom nieje len spomínaných 5 dní v posteli, ktoré by možno mohol niekto považovať dokonca za výhodu. Pretože v niektorých prípadoch môžu nastať vážne komplikácie ako sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha dokonca až zápal pľúc. Tieto ochorenia si už vyžadujú hospitalizácu v nenocnici, ktorej by sme sa určite radšej vyhli. Preto neberme chrípku na ľahkú váhu a posnažme sa jej predísť a radšej si voľno v škole spravne iným spôsobom.