Chrípka | Mlynoviny
Články 03.11.2019

Chrípka

Takmer každému z nás sa už stalo, že hoci išiel spať zdravý a v pohode, ráno sa prebudil so škriabaním hrdla, bolesťou hlavy, triaškou a s pocitom že ani nevstane z postele. Práve toto sú základné príznakyjednej z najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb-chrípky. Väčšinou v týchto prípadoch siahame po teplomeri, ktorý nám ukáže zvýšenú teplotu, neskôr sa pridáva kašel a bolesť kĺbov a svalov.

 

Tieto komplikácie spôsobuje veľmi rýchlo sa šíriaci infekčný vírus. Spomínané príznaky prichádzajú už do 2 dní od kontaktu s týmto malým nepriateľom. Pokiaľ však ochorenie prebieha bez komplikácii a dodržiavame správnu životosprávu za 3-5 dní sme opäť v plnej kondícii.

 

Povedzme si teda ako sa s touto chorobou vysporiadať. Najdôležitejší je pokoj na lôžku. Ideálne je teda vyhnúť sa účasti na cviku, či prednáške plnej ľudí a to či pre ich a takisto naše dobro. O tom že potom vynecháme aj večernú párty hádam aj škoda písať. Takisto potrebný je príjem adekvátneho množstva tekutín (samozrejme nealko). Na tlmenie bolesti hlavy a tiež zrazenie teploty je vhodné užívať lieky ako Paralen či Ibalgin a pod. Existujú tiež lieky nazývané antivirotiká tie sa však užívajú len vo výnimočných situáciách.

 

Ako však často počúvame oveľa lepšie ako chrípku liečiť je jej predísť. Čím k tomu môžeme prispieť? Neustále sa udržiavať v dobrej fyzickej kondicií, taká hodinka športu denne nikomu nezaškodí. Potrebné je zabrániť prechladnutiu a to vhodným obliekaním a tiež primeraným otužovaním organizmu. Keďže sa chrípka prenáša vzduchom dôležité je časté účinné vetranie miestností najmä v školách a na internátoch. Dôležitá je ohladuplnosť k ostatným, keď teda vieme, že sme chorí snažíme sa kontakto s inými vyhýbať a používať papierové servítky, ktoré vyhodíme a umyjeme si ruky

.